Dolny Śląsk zimą i latem
Na Dolny Śląsk warto wybrać się niezależnie od pory roku. Wrocław, Szklarska Poręba i Lądek-Zdrój to jedne z ulubionych miejsc Polaków. Można tu spędzić weekend lub kilka dni, a nawet wybrać się w kilkudniową podróż.
Wrocław – urocza stolica Dolnego Śląska
Jedni uważają Wrocław za najpiękniejsze miasto w Polsce i chętnie spędzają tu weekendy. Najwięcej turystów można tu spotkać wiosną oraz latem, ale Dolny Śląsk warto odkrywać także zimą, gdy jest przyprószony śniegiem. Poza tym Wrocław to dobra baza wypadowa do innych miejsc na Dolnym Śląsku – można zaplanować nawet kilkudniową wycieczkę.
Wrocław to miasto kontrastów. Słynie ze średniowiecznego rynku staromiejskiego z ratuszami, krasnali, które są niemal na każdym kroku, Sky Tower ponad 200 m wysokości z punktem widokowym, zoo, Afrykarium czy Wyspy Słodowej. To również miasto mostów – jest ich tu dużo więcej niż w innych polskich miastach.
Kolejne miejsce na spacer to Ostrów Tumski – jest to najstarsza, wyjątkowo urocza i malownicza część miasta. Uwagę zwraca tu również gotycka archikatedra św. Jana Chrzciciela, kościół św. Idziego i kościół św. Marcina. Po aktywnym zwiedzaniu zachęcamy, by zobaczyć też Wrocławską Fontannę Multimedialną, przy której są organizowane pokazy wodno-świetlne (zwykle od maja do października).
Wyprawa na Śnieżkę
Kierując się na południe od Wrocławia, jest spokojniej, ciszej, ale i pagórkowato. Najpierw są to niewielkie wzniesienia, potem już góry. Również z nich słynie Dolny Śląsk i to one przyciągają część turystów. Wiele osób wybiera się m.in. na Śnieżkę, czyli najwyższy szczyt Karkonoszy oraz Sudetów (1603 m n.p.m.) i w ogóle woj. dolnośląskiego. Śnieżka należy do Korony Europy, Korony Sudetów, Korony Gór Polski, Korony Sudetów Polskich i Korony Sudetów Czeskich. Jest najwyższym szczytem Republiki Czeskiej.
Karpacz nie ma zresztą wiele wspólnego z Zakopanem i Krupówkami, więc jeśli ktoś nie lubi zakopiańskiego klimatu, tu na pewno lepiej się odnajdzie. Takich tłumów zwykle nie ma – nawet w sezonie, ale jest dobrze przygotowana infrastruktura turystyczna. Miejsc noclegowych i punktów gastronomicznych na różną kieszeń nie brakuje.
Śnieżka jest dość wymagającym szczytem i nie powinno się jej lekceważyć. Odpowiednie przygotowanie, wyposażenie i obuwie to podstawa. Pogoda w górach jest kapryśna i zmienna. Jej oficjalna wysokość bezwzględna to 1602 m n.p.m. (dane według Karkonoskiego Parku Narodowego), a według najnowszych pomiarów 1603,296 m n.p.m.
Lądek-Zdrój, Jelenia Góra i Szklarska Poręba
Część osób wybiera się też na Festiwal Górski do Lądka-Zdroju lub po prostu w ten region z powodu działającego tu uzdrowiska. Mikroklimat zdrojowej miejscowości sprawia, że każdy czuje się tu dobrze. Teren jest zaliczany do mezoregionu Góry Złote. Nie brakuje tu również zabytków i atrakcji turystycznych – jak m.in. leśny ogród botaniczny, Park Zdrojowy, ośrodek historyczny miasta, obiekty sakralne, zakłady przyrodlecznicze, zespół budynków zdrojowych w parku zdrojowym (pijalnia wód mineralnych, muszla koncertowa z 1905 roku, sala do spotkań towarzyskich i wieża zegarowa z XIX wieku).
Można też wybrać się do Jeleniej Góry i do Szklarskiej Poręby. Jelenia Góra to historyczne miasto, które zachwyca atmosferą, zielenią i zabytkami. Według rejestru Narodowego Instytutu Dziedzictwa na listę zabytków wpisane są m.in. miasto (ośrodek historyczny), liczne obiekty sakralne, mury obronne z basztami, baszta Zamkowa, ratusz, a także zabytki Cieplic. Szklarska Poręba z kolei leży w dolinie rzeki Kamiennej i jej dopływów, na stokach Karkonoszy od południa, a od północy na stokach Gór Izerskich. Jest największą stacją klimatyczną Dolnego Śląska, cenioną od połowy XIX wieku. Jej warunki klimatyczne porównuje się do walorów zagranicznych miejscowości alpejskich.
KwK, f: aszak / pixabay