Twierdza Srebrna Góra – unikat w skali dziedzictwa kulturowego Europy
Twierdza Srebrna Góra to obiekt unikatowy w skali dziedzictwa kulturowego i militarnego nie tylko Polski, ale w ogóle Europy. Stanowi też jedną z czołowych atrakcji Dolnego Śląska.
Przeniesienie się do górskiej fortecy w czasach XVIII wieku
Twierdza została wzniesiona w latach 1765-1777 niedaleko Srebrnej Góry na Dolnym Śląsku. Zbudowano ją według projektu pruskiego inżyniera Ludwika Wilhelma Reglera, a korekty do planu wprowadził sam król Fryderyk Wielki. Jej zadaniem było militarne zabezpieczenie Śląska, który został zdobyty przez Prusy w 1740 roku. W 1961 roku Twierdza Srebrnogórska została wpisana do rejestru zabytków pod nr rejestracyjnym 861.
Donżon – największy w Europie
Cały teren jest bardzo rozległy, a położenie na szczytach sprawia, że twierdza ta należy do największych górskich kompleksów obronnych w Europie. Uwagę zwraca m.in. ogromny Donżon, jeden z obiektów fortyfikacji epoki nowożytnej, a także tamtejszy punkt widokowy na Góry Bardzkie. Podczas jej budowy, należała do najnowocześniejszych fortyfikacji w Europie.
Donżon – największy w Europie – obejmuje cztery wieże połączone kurtynami, mające średnicę 60 m i mury o 12-metrowej grubości. Warto skorzystać z usług przewodnika – żołnierza, który przedstawia historię i ciekawostki. Dodatkową atrakcją jest wystrzał z repliki działa największego na Śląsku.
Twierdza Srebrna Góra – nowe atrakcje w ofercie
Srebrnogórska twierdza zakończyła prace rekonstrukcyjne i otworzyła nową trasę zwiedzania i ekspozycję. Dzięki wsparciu z funduszy UE cześć fortecy została poddana remontowi. Nowa trasa to szansa zobaczenia m.in. kazamat, podziemnego ujęcia wody oraz studni o głębokości 53 m, podziemny most zwodzony, a także zobaczyć przejście przez najgłębszą fosę w naszym kraju.
Można też dowiedzieć się, jak przebiegało życie lokalnej społeczności, a także jak wyglądała służba żołnierzy. W ramach nowej trasy pomieszczenia żołnierskie wyposażono w prycze żołnierskie, ekspozycje mundurów i wyposażenia, piece kaflowe. Atrakcją jest też artyleria forteczna.Przewodnik omówi też cały arsenał artylerii fortecznej obronnej. Atrakcje te spodobają się zarówno osobom dorosłym, jak i najmłodszym turystom. Trzeba wybrać się na nocne zwiedzanie twierdzy.
Święto Twierdzy w czerwcu, godziny zwiedzania
W drugą sobotę czerwca każdego roku odbywa się regularnie Święto Twierdzy – wtedy jest jeszcze więcej atrakcji, dlatego można rozważyć przyjazd w tym terminie. Twierdza srebrnogórska została uznana rozporządzeniem Prezydenta RP z dnia 14 kwietnia 2004 za pomnik historii. Z kolei w 2002 roku teren Twierdzy Srebrnogórskiej i pozostałości po kolei zębatej zostały włączone do pierwszego w Polsce Fortecznego Parku Kulturowego w ramach ochrony dziedzictwa kulturowego.
Twierdza w Srebrnej Górze jest udostępniana do zwiedzania od godziny 10.00 do godziny 18.00. W sezonie wakacyjnym, od 1 lipca do 31 sierpnia, czynna jest w każdą sobotę i niedzielę od godziny 10.00 do 19.00.
fot. grz3s / Pixabay