Krasnale – symbole Wrocławia
Poznaj nietypowych mieszkańców stolicy Dolnego Śląska, czyli grupę wrocławskich krasnoludków. Dowiedz się, skąd się tu wzięły, a także ile ich jest. Poniżej szczegóły na temat tych małych obywateli.
Skąd wzięły się krasnale we Wrocławiu?
Jak to się stało, że krasnoludki osiedliły się właśnie we Wrocławiu? W zasadzie trudno stwierdzić, bo temat ten wywołuje dyskusję wśród historyków, dziennikarzy i mieszkańców miasta. Poniżej jedna z teorii.
Jedna z teorii głosi, że pierwszy krasnoludek pojawił się wieki temu właśnie na wrocławskiej ziemi. Wrocław był wtedy małą wioską, a krasnale pomagały w prowadzeniu gospodarstw domowych i na roli. W zamian za dach nad głową i chleb, były obecne w życiu ówczesnych mieszkańców tych ziem.
Kronika Krasnoludków głosi, że pierwszym krasnalem był senior skrzaciej rodziny, Papa Krasnal. Według tej teorii mali i więksi mieszkańcy żyją obok siebie od zawsze, a Wrocław jest tolerancyjnym i otwartym miastem.
Ile krasnali znajduje się we Wrocławiu?
Krasnali w stolicy Dolnego Śląska cały czas przybywa. W drugiej połowie 2020 roku ich liczba wyniosła 360. Figury krasnali pojawiają się we Wrocławiu regularnie od 2005 roku. Wywodzą się od graffiti malowanych w latach 80. XX wieku i happeningów organizowanych przez ruch „Pomarańczowej Alternatywy”. Po upadku PRL-u uległy zapomnieniu, by powrócić w sierpniu 2005 roku. Wtedy rzeźbiarz wrocławski, Tomasz Moczek, ustawił pięć pierwszych krasnali.
Dzisiaj krasnale można spotkać w każdej części miasta, ale są też takie, które uznaje się za najpopularniejsze. Wybierz się na spacer wrocławskimi uliczkami, by je zobaczyć. Należą do nich: Papa Krasnal (ul. Świdnicka 8c), Strażnik zwany też Śpiochem (ul. Świętego Mikołaja 1), Krasnale wodne (plac Teatralny 4, przed Teatrem Lalek), Syzyfki (Rynek 28), Ossolinek (Zaułek Ossoliński, przed wejściem do Ossolineum), Pracz Odrzański (widoczny z Mostu Piaskowego), Krasnalowa Orkiestra Symfoniczna (plac Wolności 1, obok Narodowego Forum Muzyki) oraz Krasnale Botaniczne (ul Sienkiewicza 23, w Ogrodzie Botanicznym). Wpisują się w miejski krajobraz i są integralną częścią przestrzeni miejskiej oraz zjawiskiem społecznym.
Kto wykonuje krasnale?
Autorami figurek wrocławskich krasnali są artyści i rzemieślnicy oraz pracownie: Tomasz Moczek, Grzegorz Łagowski, Zaczarowany Świat Moniki Poli, Marta Mirynowska i Piotr Makała, Pracownia rzeźbiarska – zajezdnia: Beata Zwolańska-Hołod, Artur Wochniak | SCULPTURE STUDIO, Aleksander Gołaś – Fiffin oraz Marlena Zakrzewska – „Biały Kot” pracownia stylu. Co ciekawe, rośnie liczba firm i prywatnych osób, które chcą postawić własnego krasnala. Na stronie https://visitwroclaw.eu/kto-wytwarza-krasnale można znaleźć namiary do poszczególnych artystów, jeśli chcesz być opiekunem krasnala.
Organizowane są wycieczki szlakiem krasnali, spektakle teatralne i gry plenerowe, są też specjalne mapy dla turystów, którzy chcą zwiedzać Wrocław i przy okazji odszukiwać kolejne figurki.
K, f: uroburos / pixabay