Zamek Kliczków i atrakcje w jego okolicy
Wśród malowniczych, zielonych Borów Dolnośląskich znajduje się piękny Zamek Kliczków. Można tu zaznać spokoju i ciszy, a także odkrywać tajemnicze wnętrza zamkowe. Poza noclegiem w komnatach warto udać się też do restauracji, a także skorzystać z atrakcji na miejscu.
Informacje praktyczne
W 1297 roku za sprawą Bolko I Surowego na Dolnym Śląsku powstała fortyfikacja obronna, która przechodziła z rąk do rąk różnych władców. Na przestrzeni wieków zamek był wiele razy niszczony i przebudowywany. W 1999 roku stał się własnością prywatną, został odrestaurowany i obecnie znajduje się w nim historyczne centrum konferencyjno-wypoczynkowe. Zamek Kliczków znajduje się w wiosce Kliczków, ok. 13 km od Bolesławca, w pobliżu trasy A4 z Wrocławia do Berlina. Można spać w zamku lub należącego do niego Folwarku Książęcego.
Zwiedzanie zamku z przewodnikiem
Korzystający z hotelu na zamku Kliczków, mogą spacerować zamkowymi korytarzami, oglądać podziemia, sale, a nawet strych. Polecamy mimo to wybrać się na zwiedzanie z przewodnikiem, który opowie historię zamku, zaprowadzi do pomieszczeń niedostępnych, zdradzi, kto spał, w której komnacie i podzieli się legendami oraz pokaże stajnię. Wybrane sale zostały wspaniale odrestaurowane i służą jako sale konferencyjne czy restauracyjne. Każda zachwyca wystrojem i ma inny klimat.
Inne atrakcje w okolicy
Basen w starej ujeżdżalni. Oryginalny basen znajduje się w starej ujeżdżalni. Tak, kiedyś jeżdżono tu na koniach, a obecnie można popływać w basenie albo odpocząć w saunie lub jacuzzi.
Inne atrakcje w zamku. Na terenie centrum jest spa, siłownia, pokój zabaw dla dzieci, korty tenisowe, ogród w stylu angielskim, wiec każdy może spędzić czas i odpocząć tak, jak lubi – aktywnie albo biernie.
Cmentarz koni. Trudno nazwać to miejsce atrakcją, ale na pewno jest to jeden z niewielu takich obiektów w Polsce (drugi znajduje się w Janowie Podlaskim). Miejscowi twierdzą, że został założony przez właściciela zamku i miłośnika koni, Fryderyka III Solms-Baruth, w XIX wieku. Chowano na nim również psy myśliwskie księcia.
Żywe Muzeum Ceramiki w Bolesławcu. Wyroby są oryginalne i nie każdemu się spodobają, ale trzeba docenić kunszt. Wybierzcie się do manufaktury, by przekonać się, jak powstaje słynna ceramika. Nie jest to produkcja – cały proces odbywa się ręcznie. Można też wykonać miseczkę samodzielnie i zabrać na pamiątkę.
Dla aktywnych
Stajnia Książęca. W okolicy zamku znajduje się Stajnia Książęca, gdzie można przejechać się na koniu lub kucyku. Spokojny spacer po okolicy i leśnych ścieżkach to wielka atrakcja dla miłośników tej formy rekreacji. W stajni działa tradycyjna szkółka jeździecka, zaawansowani mogą wybrać jazdę konną w terenie, a dzieci zaznajomić się ze zwierzętami.
Trasy rowerowe. W okolicach zamku jest wiele ścieżek rowerowych, dlatego warto wybrać się na wycieczkę po Borach Dolnośląskich. Można zabrać własne rowery albo wypożyczyć je w zamku.
Spływ pontonowy. Można wybrać się też na spływy pontonowe rzeką Kwisą. Widoki są niezwykle malownicze.
KWK, foto: Tomornik at pl.wikipedia, CC BY-SA 2.5, via Wikimedia Commons