Ostrów Tumski – najstarsza dzielnica Wrocławia. Jak zaplanować zwiedzanie?
Spacer po Ostrowie Tumskim jest obowiązkowy dla każdego, kto przyjeżdża do Wrocławia. zapamiętacie na długo. Nie jest to duży obszar, ale zapada w pamięć – i gromadzi całe mnóstwo zabytków. Wiecie, że dawniej był wyspą?
Ostrów Tumski to najstarsza dzielnica Wrocławia. Słynie ze swojego uroku, ale także z zabytków. Tym razem jednak skupmy się na informacjach praktycznych, które przydadzą się turystom – jak lokalne atrakcje, dojazd czy wydatki.
Ostrów Tumski – dawna wyspa
Tak, te tereny są szczególnie interesujące – Ostrów Tumski dawniej był wyspą, był też państwem kościelnym. Dzisiaj stanowi najstarszą część Wrocławia i ma swoisty czar, a także wiele zabytków. Pierwsze zabudowania wzniesiono tutaj w XI wieku – kościół św. Marcina i gród. Wtedy była to właśnie wyspa, która ukształtowała się tam, gdzie Odra rozgałęziała się na kilka odnóg. Jako ciekawostkę warto wspomnieć, że słowo „ostrów” oznacza wyspę porośniętą roślinnością. Z kolei „tum” oznacza katedrę.
Ośrodek władzy kościelnej
W 1000 roku powołano biskupstwo wrocławskie, a Ostrów Tumski stał się centrum władzy kościelnej. W 1315 roku teren sprzedano kościołowi, a wyspa stanowiła wręcz formę państwa kościelnego. Po 1824 roku Ostrów Tumski przestał być wyspą. W trakcie fortyfikacji Wrocławia zasypano odnogę Odry, która go oddzielała. Dodajmy też, że podczas drugiej wojny światowej zabytkowy Ostrów Tumski został prawie całkowicie zniszczony.
Ostrów Tumski – najwspanialsze zabytki
- Archikatedra pw. św. Jana Chrzciciela,
- Muzeum archidiecezjalne,
- Ogrody za budynkiem Papieskiego Wydziału Teologicznego,
- Kościół pw. św. Marcina,
- Kościół pw. św. Idziego,
- Kolegiata Świętego Krzyża,
- Kościół pw. św. Piotra i Pawła,
- Izba pamięci ks. Zienkiewicza,
- Pomniki – m.in. figura Matki Boskiej Niepokalanie Poczętej z Dzieciątkiem.
W Katedrze Poznańskiej znajdują się podziemia z domniemanymi pozostałościami grobowców Mieszka I oraz Bolesława Chrobrego. Jest tu również Złota Kaplica, w której podobno są ich prochy. W murach spoczywa trzech królów i pięciu książąt najstarszej polskiej dynastii.
Atrakcją jest też Most Tumski. Przeszedł kilka lat temu gruntowny remont. Zdjęto z niego kłódki, które zawiesili tam zakochani, bo ich ciężar przekroczył 5 ton. Przy ulicach Ostrowa Tumskiego stoją aż 103 latarnie, które zapala tradycyjnie latarnik – to one tworzą niezwykły klimat tego miejsca.
Dojazd do Ostrowa Tumskiego – gdzie zaparkować?
Na zwiedzanie można wybrać się komunikacją miejską – trzeba wysiąść na przystanku Katedra, pl. Bema lub Ogród Botaniczny. Z kolei parkowanie aut na terenie Ostrowa Tumskiego jest dozwolone jedynie w miejscach wyznaczonych.
Przejazd przez Ostrów Tumski jest zabroniony. Parking znajduje się jednak blisko Ostrowa. Samochody osobowe można zaparkować na parkingu przy ul. Mieszka I lub miejscach postojowych przy ul. Św. Marcina, placu Katedralnym od strony ul. Wyszyńskiego i ul. Św. Józefa oraz ul. Hlonda.
KwK, f: pedro_wroclaw / pixabay