Klimatyczne zamki Dolnego Śląska.
Dolny Śląsk obfituje w zamki i pałace. To region, który musisz odwiedzić, jeśli lubisz takie atrakcje. Pozostałością po burzliwych czasach są oryginalne zamki lub ich ruiny. Podpowiadamy, które warto zobaczyć.
Zamki na Dolnym Śląsku
Miłośnicy zamków, pałaców i fortyfikacji chętnie wybierają się na Dolny Śląsk. Jest tu wiele obiektów godnych zobaczenia – jedne są dobrze zachowane, inne gorzej. Dolnośląska Organizacja Turystyczna wybrała ponad 20 budowli z około stu. Wchodzą one w skład Europejskiego Szlaku Zamków i Pałaców na Dolnym Śląsku.
Zamki i pałace jako obiekty Europejskiego Szlaku Zamków i Pałaców na Dolnym Śląsku
- Zamek Bolków;
- Zamek Chojnik;
- Zamek Czocha
- Zamek Grodno;
- Zamek Grodziec;
- Pałac w Kamieńcu Ząbkowickim;
- Zamek Kliczków;
- Pałac Krobielowice;
- Zamek Książ;
- Zamek Książąt Głogowskich;
- Zamek Książęcy w Oleśnicy;
- Zamek Leśnica;
- Pałac Łomnica;
- Zamek Międzylesie;
- Pałac Pakoszów;
- Zamek Roztoka;
- Zamek Sarny;
- Zamek Topacz;
- Zamek Wleń,
- Zamek Wojanów;
- Zamek Ząbkowice Śląskie.
Warto byłoby napisać kilka słów o każdym obiekcie, ale skupmy się jedynie na przykładowych, by zachęcić Was do wybrania się w tę okolicę.
Najpiękniejsze zamki Dolnego Śląska – Zamek Książ
Nie da się wybrać jednego najpiękniejszego zamku w okolicy, gdyż każdy ma inne oczekiwania – jedni zwracają uwagę na wielkość budowli, drudzy na jej wyposażenie, a inni na położenie i rozwiązania obronne.
Na pewno jednym z najciekawszych obiektów jest Zamek Książ. To trzeci pod względem wielkości zamek w Polsce. Jego najstarszy fragment pochodzi jeszcze z 1292 roku, ale wielokrotnie był przebudowywany. Podobno miał być rezydencją dla Hitlera.
Zamek Czocha
Zamek Czocha to miejsce, w którym przeszłość łączy się z przyszłością. Znajduje się nad Zalewem Leśniańskim na Kwisie, w polskiej części Łużyc Górnych. Można go zwiedzać nawet w nocy. Podczas ferii zimowych i wakacji odbywają się na jego terenie tematyczne kolonie dla dzieci i młodzieży.
Najpiękniejsze zamki Dolnego Śląska – Chojnik w Karkonoszach
W zasadzie jedynie ruiny, ale też warte zobaczenia. Chojnik to pozostałości, ale w dobrym stanie. Znajduje się niedaleko Jeleniej Góry na wysokości 627 m n.p.m. Można stąd oglądać niezwykły widok. Z jednej ze stron znajduje się urwisko liczące 150 m.
Pałac Łomnica
To pałac barokowy z XVII wieku. Znajduje się w północnej części Łomnicy, przy rozdzieleniu dróg do Karpnik i Wojanowa, około 5 km od Jeleniej Góry. Pałac to trzykondygnacyjny budynek wzniesiony na rzucie kwadratu. Dwór „Dom wdowy” to budynek klasycystyczny na planie prostokąta, nakryty czterospadowym dachem.
Zamek Książąt Głogowskich
Zamek głogowski wzniesiono w poł. XIII wieku. Był budowlą drewnianą z wolnostojącą wieżą murowaną, otoczony fosą i wałem drewniano-ziemnym. W wiekach XVII i XVIII zamek nabrał charakteru rezydencji pałacowej. Dzisiaj mieści się w nim Muzeum Archeologiczno-Historyczne oraz Towarzystwo Ziemi Głogowskiej.
Kar, f: Autorstwa Farfalla87 – Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=28754387